Kütahya'da 14 yaşındaki bedensel engelli Recep Tula, fizyoterapistinin tavsiyesi üzerine 8 yıldır ilgilendiği yüzme sporuyla engelleri aşıyor.

Doğuştan bedensel engelli Recep Tula, 6 yaşındayken yüzme kursuna başladı. Zamanla yüzmeyi öğrenen ve kendini geliştiren Tula, kentte faaliyet gösteren Engelliler Umut Spor Kulübü bünyesinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü antrenörleri gözetiminde çalışmalarını sürdürdü.

Yüzme becerisini geliştiren Tula, 2016'da bu branşta ulusal yarışmalara katılmaya başladı. Samsun'da geçen sene düzenlenen yarışmaya S9 kategorisinde katılarak çeşitli dallarda birincilik ve ikincilik kazanan Tula, bu yıl kasımda da Isparta'daki Osman Çullu Bedensel Engelliler Türkiye Yüzme Şampiyonası'nda aynı kategoride yarıştı.

Tula;, burada 50 metre ile 100 metre serbest stilde ikinci, 400 metre serbestte üçüncü, 100 metre sırtüstü ve kelebek ile 200 metre karışıkta birinci oldu. Tula, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü antrenörü Hatice Kaplan nezaretinde, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Yerleşkesi'ndeki olimpik yüzme havuzunda antrenmanlarına devam ediyor.

"HERKES ENGELİNİ AŞABİLİR"

Tula, milli takıma seçilip paralimpik oyunlarında Türkiye'ye altın madalya kazandırmayı hedeflediğini anlattı.