Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, ‘Sporda 2019 yılının Enleri’ ödül töreni öncesinde açıklamalarda bulundu.

Ataman, oyun kurucu mevkinde oynayan basketbolcusu Larkin’in milli takımda oynaması konusunun uzun süredir gündemde olduğunun altını çizerek, "Basketbol Federasyonu bir türlü adım atmadı. Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanımız bu konudaki fikrini söyledi, her konuda olduğu gibi bu konuya da ışık tuttu” şeklinde konuştu.

"LARKİN, AVRUPA'NIN EN ÖNEMLİ OYUNCUSU"

Deneyimli başantrenör, Larkin’in Avrupa’nın en önemli oyuncusu olduğunu aktararak, "Bunu da geçen sezon Dörtlü Final’de ispatladı. Bu sezon da aynı şekilde devam ediyor. Larkin, Türkiye’yi çok seven, kendisine milli forma hediye edildiğinde bunu sosyal medyasından coşkuyla paylaşan biri. Larkin, milli takımı uzun zamandır istiyordu" diye konuştu.

"KISA SÜREDE TÜRK VATANDAŞI OLACAKTIR"

Kararın Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından erken verilmesi halinde Shane Larkin’in Dünya Kupası’nda forma giyebileceğini vurgulayan Ataman, şunları kaydetti:

"MİLLİ TAKIMA DA ÖNEMLİ KATKI VERECEK"

Ergin Atman, A Milli Basketbol Takımı’nda Larkin’in yer almasının önemli katkı vereceğini anlatarak, "İyi organizasyonla takımımızın olimpiyatları sonuna kadar kovalayacağını düşünüyorum. İyi teknik kadromuz var. Federasyon da hazırlığını iyi yapacaktır. Artık gençleştirme dönemi bitti. Bunu söylediğim için eleştiriliyorum ama bir sene jenerasyon geçişi olur. Ama milli takımımız dünya ikinciliğinin ardından 8. ve 22. oldu. Aşağı doğru gidiş var. Artık buna son vermenin zamanı geldi. İyi kadromuz var, Larkin de mutlaka katkıda bulunacaktır”değerlendirmesini yaptı.

"MÜTHİŞ OYUNUYORUZ"

THY Euroleague’deki performansları hakkında konuşan başarılı çalıştırıcı, "İlk 14 haftada hakikaten müthiş bir basketbol oynuyoruz. Deplasmanda oynadığımız 8 maçın 7’sini kazandık. Avrupa Ligi’nde bu başarılar kolay değil. Lider durumdayız. Gerek Türkiye’de gerek Avrupa’da gerekse dünyada takdir topluyoruz”ifadelerini kullandı.

"BİZİ DESTEKLEYEN BİR SEYİRCİMİZ VAR"

Göze hoş gelen bir basketbol oynadıklarını söyleyerek, "Organizasyonumuz NBA havası içinde geçiyor. Takımımız NBA’de oynasa play-off’lara kalacak basketbol oynuyor” dedi. Ergin Ataman, elde ettikleri başarının yanında taraftarların desteğinin de önemli olduğunu anlatarak, "Türkiye’de yeniden Anadolu Efes sevgisi oluşturduk. Güzel basketbol oynayan ve fair-play içinde bizi destekleyen taraftarlarımız var. Eğlenerek izleyen seyirci kitlemiz var. Avrupa’da her branşta eşi az görülen bir olay; seyirci ortalamasını 3 binden 10 bine çıkarıyorsunuz. Oyuncularımın bunda büyük payı var, hepsini kutluyorum”açıklamasını yaptı.