Elazığ'da yaşayan 5 kişilik Genç Ailesi, gönül verdikleri satrançta milli sporcu çıkardı. Memur ve satranç hakemi Coşkun Genç ve ev hanımı eşi Seval Genç, satranç sevgisini çocuklarına da aşıladı.

Evde zamanlarının bir bölümünü satranç oynayarak geçiren Genç Ailesi'nden 15 yaşındaki Uğurcan Genç, zamanla bu alanda kendisini geliştirerek 7 yılda katıldığı 100 turnuvada 25 kupa, 63 madalya kazandı.

HEDEFİ AVRUPA ŞAMPİYONU OLMAK

Son olarak Antalya'da katıldığı Türkiye Yıldızlar Satranç Şampiyonası'nda Türkiye 7'ncisi olarak milli formayı giymeye hak kazanan Genç, Avrupa şampiyonu olmayı hedefliyor.

Satranca gönül veren aile milli sporcu çıkardı

KENDİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN KURSLARA KATILDI

Milli sporcu Uğurcan Genç, yaptığı açıklamada, satranç oynamaya 8 yaşında başladığını belirterek, babası ablasına öğretirken satranca ilgisinin arttığını söyledi. "O zamanlar satranç tahtasını savaş meydanına benzetiyordum. Orada bir padişah var, orduları ile savaş yapıyor gibi görüyordum. Ben de oynamayı öğrendim." diyen Genç, kendisini geliştirmek için çeşitli kurslara katıldığını belirtti. 

Satranca gönül veren aile milli sporcu çıkardı

''MATEMATİKTE HESAP YETENEĞİM ARTTI''

Satranca gönül veren aile milli sporcu çıkardı

''SATRANÇ HAYATIMIN BÜYÜK BİR PARÇASI OLDU''

Satranca gönül veren aile milli sporcu çıkardı

MİLLİ TAKIMDA

Bu başarıların ardından yeni hedefleri olduğunu söyleyen Genç, geçen sene Türkiye Yıldızlar Satranç Turnuvası'nda aldığı derece ile milli takıma girmeye hak kazandığını kaydetti. Genç,  "Bundan sonraki amacım Avrupa ve dünyada ülkemin bayrağını dalgalandırmak." dedi.

KARDEŞİNİN DE HEDEFİ MİLLİ FORMA GİYMEK

Kardeşi Deniz Genç de ağabeyi sayesinde satranç oynamaya başladığını belirterek, satrancı çok sevdiğini söyledi. Deniz Genç,  "Ağabeyim gibi güçlü bir oyuncu olmak istiyorum. Milli forma giymek istiyorum." diye konuştu.

''ÇOCUKLARIMIZI HEP DESTEKLEDİK''

Baba Coşkun Genç de eşi ile çocuklarına küçük yaşlarda satrancı bir sosyal aktivite olarak öğrettiklerini söyledi. Çocukları ile sürekli satranç oynadıklarını aktaran Genç, "Çocuklarımızı hep destekledik. Çocuklarım hep birbirlerini örnek alarak bu oyuna başladı. Bu oyunu sosyalleşmek açısından oynuyorduk. Çocuklarınızın topluma faydalı bireyler olmasını istiyorduk. Çok şükür amacımıza ulaştık. Çocuklarımızı sokağın zararlı ortamından uzaklaştırdık. Artık her şeyi planlı yapmaya başladılar. Derslerinde de daha iyi oldular, sabırlı olmayı öğrendiler." şeklinde konuştu.

Anne Seval Genç de satrancın aileleri için bir yaşam biçimi olduğunu söyleyerek, çocuklarının tüm boş zamanlarında satranç oynadığını belirtti. Çocukları ile gurur duyduğunu anlatan Genç, herkese satranç oynamaları tavsiyesinde bulundu.

Satranca gönül veren aile milli sporcu çıkardı

Satranca gönül veren aile milli sporcu çıkardı