Uluslararası Yoga Koreografi Turnuvası, 14 Aralık 2019’da İstanbul’da gerçekleşti.

Uluslararası Yoga Federasyonu’nun (UYF) İstanbul’da gerçekleştirdiği turnuvada beşli koreografi sergileyen Merve Tanrıverdi - Selva Arı - Oktay Akay- Ayşenur Tanrıverdi ve Eren Tanrıverdi’den oluşan takım altın madalyayı kazandı.

Küresel ısınma konulu akrobatik koreografileriyle izleyenleri büyüleyen beşli, görsel bir şölen niteliğinde bir yoga şovu sahnelediler.

Yoga severleri büyüleyen beşliden Merve Tanrıverdi’nin bu, yoga dalında üst üste beşinci şampiyonluğu oldu. 

ABD’de uzun yıllar yoga yapan Selva Arı da şampiyonalarda pek çok kez birincilik kazandı. 

Takımda yer alan diğer bir isim Oktay Akay’ın ise bu alandaki 3. şampiyonluğu oldu.

Öte yandan gümüş madalyayı Nur Bahar Tüzüner – Sevgi Alıcı çiftinin kazandığı yarışmada, Çiler Karataş da bronz madalyanın sahibi oldu.

KOREOGRAFİDE TEOMAN'IN PARAMPARÇA'SI KULLANILDI 

Koreografinin bir başka ilgi çeken yanı ise, koreografide ünlü şarkıcı Teoman’ın Paramparça şarkısının kullanılmasıydı.

Teoman şarkının kullanılmasına izin vererek, küresel ısınma konusunda farkındalık oluşmasına ve hayvan türlerinin korunmasına tam destek verdi.

BİRÇOK ÜLKEDEN YOGACILAR BİR ARAYA GELDİ 

Türk yoga sporcularının yanı sıra, ABD, Arjantin, Fransa, İngiltere, İtalya, Bulgaristan, Almanya, İsviçre, Azerbaycan, Rusya ve Hindistan’dan gelen sporcuların da katıldığı turnuva çok uluslu gerçekleşti.

Sporcular Asana olarak adlandırılan Yoga duruşlarını birbirinden iddialı, ilginç koreografilerle sundu.

Yarışma nefeslerin tutulduğu görsel bir şov niteliğindeydi.

Kadın ve erkek Yoga sporcularının beraber katıldığı, esneklik, güç ve dayanıklılık gerektiren zarif sunumların yer aldığı turnuvada yaş sınırı yoktu.

Türk ve yabancı sporcular için ülkemizde uluslararası Yoga şampiyonaları ve turnuvalarının düzenlenmesine öncülük eden Uluslararası Yoga Federasyonu (UYF) Başkanı Akif Manaf şu açıklamayı yaptı:

"HEDEFİMİZ YOGANIN OLİMPİYATLARDA YER ALMASI"

UYF Başkanı Akif Manaf, "Herkes yoga yapabilir mi?" sorusuna da şu sözlerle açıklık getirdi:

"HER YAŞTAN İNSAN YOGA YAPABİLİR"

Şampiyonayı düzenleyen UYF yetkilileri, sporun belirli bir disiplin dahilinde yapıldığı zaman başarıya ulaştırdığını, Yoganın da belirli bir disiplinle yapıldığında beden, zihin, ruh bütünlüğü sağladığını, insandaki doğal disiplini ortaya çıkardığını aktardılar.